A közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény vonatkozó rendelkezései alapján a közjegyzők ügyvitelének, hivatali működésének és magatartásának rendszeres ellenőrzése a területi kamara elnökségének feladata. A területi elnökségek kizárólagos feladatkörébe tartozik különösen az, hogy felügyeletet gyakorolnak a területi kamarákhoz tartozó közjegyzők, közjegyzőjelöltek és közjegyzőhelyettesek ügyvitele, hivatali működése és magatartása felett. A panasz olyan kérelem, amely egyéni jog- vagy érdeksérelem megszüntetésére irányul, és elintézése nem tartozik más – így különösen bírósági, közigazgatási – eljárás hatálya alá. A területi közjegyzői kamara elnöksége intézi a panaszügyeket, illetve egyeztetést végez a felek és a közjegyző, továbbá a területi kamara tagjai között.
Amennyiben Ön úgy ítéli meg, hogy a közjegyzői eljárásban jogi érdeke csorbult, emellett megtérítendő kára keletkezett, és ez okból panaszt kíván benyújtani, akkor felhívjuk figyelmét arra, hogy azt az illetékes területi kamaránál teheti meg. Ha az Ön panaszbeadványának tárgya a közjegyző által a költségjegyzékben feltüntetett munkadíj és költségtérítés összegének kifogásolása lenne, úgy egyeztetés végett a közjegyző székhelye szerinti területi közjegyzői kamara elnökségéhez fordulhat, ugyanakkor a területi kamara az egyeztetés során nem bírálja felül a díjszámítás helyességét. A beadványok írásban, postai vagy elektronikus úton (nem e-mailben, hanem az elektronikus ügyintézés vonatkozó szabályi szerint), illetve személyesen terjeszthetők elő.
Fontos, hogy a területi kamarának a közjegyzői nemperes eljárások folyamatába közvetlenül nincs beleszólása, a területi kamara a közjegyzőt nem utasíthatja, mivel a közjegyző eljárása során csak a törvénynek van alárendelve.